"Tutaj mieszkam" Agnieszka Wilczyńska - o Agnieszce - www.tutajmieszkam.eu

Przejdź do treści

Menu główne:

Agnieszka Wilczyńska - ambasadorka miasta Szczecin, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 1998.

Według ankiety Jazz Top od kilku lat uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce.
Fascynuje nie tylko głębią i ciepłem swojego głosu, ale także niezwykłą wrażliwością oraz nieustanną chęcią poszukiwań nowych przestrzeni muzycznych. Śpiewanie jest nie tylko jej pasją, ale sposobem na wyrażanie siebie. W delikatny i krystaliczny głos tej wokalistki możemy zasłuchiwać się w różnorodnych muzycznie projektach.
Zapraszana do współpracy przez muzyków polskiej sceny jazzowej: Włodzimierza Nahornego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Bogdana Hołownię, Michała Tokaja, Krzysztofa Herdzina, Janusza Skowrona, Roberta Majewskiego, Henryka Miśkiewicza, Janusza Muniaka, Macieja Sikałę.
Od 10 lat współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego, z którym nagrała dwie płyty.
Agnieszka Wilczyńska wspołpracuje z czołówką muzyków polskiej sceny jazzowej oraz z wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami m.in.: Orkiestra Kameralna „Auxo”, Atom String Quartet, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Sinfonia Viva , Orkiestra Filharmoniii Narodowej w Warszawie, Polska Filharmonia Narodowa Sopot, Filharmonia Lwowska, Filharmonia Białoruska.
Zdobywczyni wielu nagród, brała udział w licznych festiwalach jazzowych, a także występowała na prestiżowych scenach w Polsce i na świecie, m.in. Carnegie Hall, Chicago Symphony Center czy National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Narodowej w Moskwie, we Lwowie.
Na swoim koncie ma dwie złote płyty: "Pogadaj ze mną" (sł. Wojciech Młynarski, muz. Włodzimierz Nahorny) oraz „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi” (arr. Andrzej Jagodziński, wyk. Andrzej Jagodziński Trio, Symfonia Viva, Henryk Miśkiewicz, Grażyna Auguścik).
Równolegle z działalnością artystyczną, z dużym powodzeniem realizuje się na płaszczyźnie pedagogicznej. Przez 8 lat była wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach.
Obecnie jest wykładowcą w klasie wokalistyki jazzowej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina na Wydziale Jazzu oraz w Policealnym Studium Jazzu w Warszawie.
Prowadzi liczne warsztaty wokalne dla młodzieży i dorosłych. Jako konsultant wokalny miała okazję pracować z polskimi aktorami i wokalistami, przygotowując ich do spektakli czy nagrań płytowych (m.in. z Piotrem Polkiem, Aleksandrą Nieśpielak, Reni Jusis, Sławkiem Uniatowskim czy aktorami Teatru Studio). Obecnie jest trenerem wokalnym kolejnej edycjiedycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
21 września 2013 w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się premiera spektaklu muzycznego „Listy na wyczerpanym papierze”, w którym Agnieszka Wilczyńska zadebiutowała jako aktorka wcielając się w postać wybitnej polskiej poetki Agnieszki Osieckiej. Spektakl cieszy się dużym zainteresowaniem i jest w stałym repertuarze Teatru Polskiego.
W październiku 2014 na Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku odbył się koncert promujący pierwszą solową płytę Agnieszki Wilczyńskiej "Tutaj mieszkam" zrealizowaną przy wsparciu miasta Szczecin.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego